Значително НАМАЛУВАЊЕ на цената на бензинот – Ова се новите ЦЕНИ!

Значително НАМАЛУВАЊЕ на цената на бензинот – Ова се новите ЦЕНИ!

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,12 % во однос на одлуката од 16.3.2023 година.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек:

Kај бензините за 1,214%, кај дизелот за 1,569%, кај екстра лесното масло за 1,616% и кај мазутот има намалување за 2,745%.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е понизок за 0,006%.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 2,00 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се намалува за 2,50 ден/лит.

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Мазутот М-1 НС не се менуваат.

Од 18.3.2023 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин​​ЕУРОСУПЕР БС – 95​​​ 81,50 (денари/литар).
Моторен бензин​ ​ЕУРОСУПЕР БС – 98​​​ 83,50​ (денари/литар).

Дизел гориво​​​ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)​ ​ 75,50 (денари/литар).
Масло за горење​​Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)​​ 74,00 (денари/литар).

Мазут М-1 НС​​​​​​​​​​​​ ​ 39,779 (денари/килограм)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *