Девојчето не може да го исправи вратот поради тешка болест, а нејзините родители донеле тешка одлука (ВИДЕО)

Девојчето не може да го исправи вратот поради тешка болест, а нејзините родители донеле тешка одлука (ВИДЕО)

Малото девојче не може да го исправи вратот поради мистериозна болест која се развива со години. Нејзините родители деновиве донесоа тешка одлука.

13-годишно девојче од Пакистан, кое боледувало од мистериозна мускулна болест поради која главата и се свиткала под агол од 90 степени, била подложена на операција која му го променила животот, пишува „Дејли мејл“.

Се верува дека Афшен Ѓул боледува од деформирачко нарушување познато како тортиколис. Проблемот првпат се појавил кога имала само осум месеци, откако си го повредила вратот додека си играла надвор.

Девојчето не може да ја држи главата нагоре
Не можејќи да ја држи главата нагоре, Афшин живее во постојани болки, тешко јаде и користи тоалет и се бори дури и да оди. Нејзината состојба, исто така, ја спречува да оди на училиште, бидејќи деновите ги поминува дома со нејзината мајка Џамелан (54) и најстариот брат Мохамад Јакуб Кумбара (29).

Сепак, нејзиниот живот конечно се промени на подобро минатата недела кога беше подложена на хируршка процедура во Универзитетската болница Аполо во Њу Делхи. Операцијата била исклучително успешна и девојката моментално се опоравува на интензивна нега.

Во спротивно, тортиколисот може да биде предизвикан од повреди на ‘рбетот или мускулите на вратот. Предизвикува спазам на мускулите, што предизвикува вртење на главата.

Нејзините родители на почетокот не обрнувале премногу внимание на нејзиниот свиткан врат, се додека состојбата со текот на времето не се влошила. Поради немање пари ја однеле кај локален „исцелител“, но тоа воопшто не и помогнало.

Нејзината приказна го привлече вниманието на светот пред две години и беше покрената онлајн хуманитарна кампања за собирање средства за операцијата. Во 2018 година, на девојката ѝ рекле специјалисти дека ќе биде оперирана, но тие и дале 50 проценти шанса да преживее.

– Ни рекоа дека има 50 отсто шанси за успешна операција и не замолија да си одиме дома и да размислиме – рекол најстариот брат на девојчето Мохамед.

Семејството живее тешко
Тој додаде дека нивната мајка заработува само околу 540,00 куни месечно, па едвај врзуваат крај со крај.

– Не можеме ни во болница да ја однесеме бидејќи не може да патува со јавен превоз. А таксито чини 70 фунти (630,00 куни) – рекол братот.

На Афшина во иднина ќе и требаат уште операции за да продолжи да го исправа вратот, а нејзината мајка побарала помош од луѓето по првата операција.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *