БАБА МИЛИЦА никогаш не мирисала на ПОТ: Се капе во ОВОЈ РАСТВОР и никогаш не користи ДЕЗОДОРАНС

БАБА МИЛИЦА никогаш не мирисала на ПОТ: Се капе во ОВОЈ РАСТВОР и никогаш не користи ДЕЗОДОРАНС

Оваа намирница ни е при рака на сите нас, а крајно време е да дознаете како да се заштитите од потење.

Иако баба ми Милица е жена веќе во седмата деценија, таа е многу умешна и мобилна, уште повеќе во нејзината секојдневна работа. Од моментот кога ќе ги отвори очите до легнување, како што вели: „Секогаш има што да прави“.

Нејзината кожа отсекогаш ми била фасцинантна, како и после толку години е мека и негувана, а мирисот е секогаш пријатен. За време на еден многу топол летен ден, се сеќавам дека таа носеше торби полни со намирници и влечеше торба со себе по пат. Тогаш не видов капка пот на неа, иако помладите околу неа тој ден беа „изгорени“ од жештината.

Потоа ми откри една тајна, дека постои ритуал кој го следи цел живот.

Еднаш неделно ја полни кадата со малку потопла вода од вообичаено, а потоа додава 50 грама сода бикарбона,
50 грама обична или морска сол и на крај малку купка.

Во таква бања лежи минимум 20 минути, бидејќи на телото мора да му се даде време да се опушти и да ги ослободи сите токсини.

За оние кои немаат толку време, можат да направат некој вид газиран гел и со него да се тушираат.
Само темелно измешајте сол, сода и вода и направете малку погуста смеса.

Можете да го ставите и под пазувите после капење.

Содата ги неутрализира сите непријатни мириси и го детоксицира телото, но потребно е да се пие повеќе вода за да се одржува хидрираноста на телото и да се елиминира силниот мирис на потта.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *