OГРОМНА ТАГА: Почина легендата на југословенскиот фудбал

OГРОМНА ТАГА: Почина легендата на југословенскиот фудбал

Надовеза двапати беше најдобар стрелец на првенството на Југославија

Тажна вест ја погоди хрватската фудбалска јавност бидејќи на 81-годишна возраст почина легендарниот фудбалер, тренер, спортски директор на фудбалската школа Хајдук Петар Надовеза, пренесува hajduk.hr.

Надовеза дојде во Хајдук во најтешките години на клубот. Во дресот на второлигашот Шибеник го забележал покојниот Војко Андријашевиќ, поранешен фудбалер на Хајдук.

Тогаш шибенчани имаа застрашувачки тим предводен од тренерот, легендарниот играч на Хајдук, Славко Луштица. Надовеза го носеше нивниот дрес од 1959 до 1963 година.

Тој истакна дека првата фудбалска азбука ја научил oд покојниот „шјор“ Стојан Милета, а напоменува дека во Шибеник Милета бил она што бил Лука Калитерна во Хајдук.

Перо Надовеза е роден во Шибеник на 9 април 1942 година. Беше голгетер на Хајдук и југословенски репрезентативец. Во Хајдук пристигнал во 1963 година.

Пред да замине во белгиски Локерен во 1973 година, за Хајдук одигра 460 натпревари и постигна 296 гола.

Со Хајдук ја освои титулата шампион на Југославија во сезоната 1970/71, учествуваше во освојувањето на купот во сезоната 1966/67. и во 1972 г.

Најдобар стрелец на првенството на Југославија беше во првенствените сезони 1965/66 година. со 21 постигнат гол во 1970/71 година. со 20 постигнати голови.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *