ЖАЛНА ВЕСТ која ќе ви го СКРШИ СРЦЕТО: Познатата турска АКТЕРКА од „Горка земја“ и нејзината ќерка загинаа во земјотресот!

ЖАЛНА ВЕСТ која ќе ви го СКРШИ СРЦЕТО: Познатата турска АКТЕРКА од „Горка земја“ и нејзината ќерка загинаа во земјотресот!

Текстот во продолжение после рекламата.

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала во понеделникот ја погоди југоисточна Турција, во близина на градот Газиантеп и северна Сирија.

Причинета е голема материјална штета, урнати се голем број објекти. Бројот на жртвите надмина 28 илјади.

Многумина останаа без семејства, родители, деца. Спасувачките служби се уште се на терен.

Два разорни земјотреси со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала ги погодија во понеделникот јужните делови на Турција со епицентар во Кахраманмарас, а бројни спасувачки тимови сѐ уште ревносно работат на пребарување и спасување на луѓето затрупани во урнатините на зградите.

Се зголемува бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ги погоди јужните делови на Турција и Сирија.

Бројот на загинати во Турција се искачи на 24.617 во неделата, додека повеќе од 4.500 луѓе загинаа во Сирија. Вкупниот број на загинати во Турција и Сирија на тој начин надмина 29.000.

Во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција загина актерката Емел Атиџи, која го толкуваше ликот на Шермин во серијата „Горка земја“, потврдија од продуцентската куќа „Тимс&Б“

Актерката, како што јавуваат турските медиуми, загинала во Адана, а во земјотресот настрадала и нејзината ќерка.

„Изразуваме сочувство до семејствата и најблиските на Емел Атиџи, вредната актерка на нашата ТВ серија „Беше еднаш во Чукурова“, се вели во објавата со сочувство до семејството кое ја загуби и ќерката на Емел.

Продуцентската куќа изразува сочуство и до семејствата на сите настрадани во разорниот земјотрес.

Според последните официјални податоци бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес се зголемува.

Турскиот потпретседател Фуат Октај на прес-конференција изјави дека во таа земја загинале 24.617 лица.

Досега е потврдена смр тта на 3.575 луѓе во Сирија, од кои 2.167 се во областите под контрола на бунтовниците во северозападниот дел на земјата, покажуваат податоците на невладината организација Бели шлемови.

Според сириските медиуми, повикувајќи се на сириското Министерство за здравство, уште 1.408 лица загинале во областите под контрола на владата.

Десетина земјотреси се регистрирани синоќа и ноќеска во Турција и на границата меѓу Турција и Сирија, од кои најсилниот бил со јачина од 4,3 степени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *