НЕКА БОГ ГИ ЧУВА ДЕЦАТА КОИ ОСТАНАА БЕЗ СВОЈАТА МАЈКА: Погребана Марија, нејзиниот татко со трогателни зборови се прости од ќерката

Погребана Марија, нејзиниот татко со трогателни зборови се прости од ќерката

Во Златиборското село Горњи Љубиш денеска е погребана Марија Бојиќ (35) која во неделата загина во сообраќајна несреќа на влезот во Пријепоље.

Таа ги остави сопругот и трите деца на две, четири и шест години.

Петчленото семејство било во „шкода“ кога Марија на лизгавиот коловоз изгубила контрола над возилото, кое потоа удрило во заштитната ограда од страната на коловозот.

Металната ограда ги пробила моторот и кабината на автомобилот, при што Марија загинала.

Едно од нејзините деца се здобило со повреди поради кои веднаш бил пренесен во Белград, а по операцијата на клиниката во Тиршова е надвор од животна опасност.

Семејството, голем број пријатели и познаници ја испратија Марија во вечното почивалиште.

Беше омилено лице овде, работеше во цвеќарница на Златибор, секојдневно среќаваше голем број луѓе.

Сите ќе ја паметиме како вредна и пожртвувана мајка и пријателка која имаше насмевка за сите – велат соседите на жртвата.

Таткото на Марија, Драган Мариќ, сопственик на познат ресторан од Златибор, во очај се прости од својата ќерка.

Не веруваме дека Марија ја нема, но тоа е вистина. Господ да ги чува децата кои останаа без мајка – напиша Драган соочувајќи се со ужасот и неразбирливата трагедија.

Сопругот на Марија, Иван, со трогателни зборови се прости од сопругата.

Ќе ја сретнеме љубов повторно таму горе, без лузни и насмеанa. Патувај со ангелите, мој најубав цвет – напиша Иван. Извор: Информер.рс

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *