(ВИДЕО) Силен земјотрес со јачина од околу 7,1 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди Таџикистан

(ВИДЕО) Силен земјотрес со јачина од околу 7,1 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди Таџикистан

Страшен земјотрес утрово го погоди Таџикистан.

Текстот и видеото во продолжение после рекламата.

Земјотрес со јачина од околу 7,1 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди Таџикистан, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Според ЕМСЦ, земјотресот е регистриран околу 08:37 часот по локално време, на длабочина од десет километри.

Епицентарот на земјотресот бил на околу 82 километри од најблиската граница со Кина. Силно се почувствува во Кашгар и Артукс во западниот дел на регионот Ксинџијанг.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *