Турција ја погоди уште еден силен земјотрес

Турција ја погоди уште еден силен земјотрес.

Според првите информации, епицентарот на земјотресот бил на подрачјето на Малатија.

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала денеска ја потресе Турција.

Според првите информации, епицентарот на земјотресот бил во областа Малатија, која речиси била уништена од разорните земјотреси што ја погодија оваа земја на 6 февруари.

Засега не се знае дали се повредени во последниот земјотрес.

Тлото се тресело и во Кахраманмараш и Адијаман.

Да потсетиме дека во разорните земјотреси на 6 февруари животот го загубија повеќе од 50.000 луѓе во Турција и соседна Сирија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *