Го предвиде замјотресот во Турција, сега повторно ПРЕДУПРЕДУВА: На светот му се заканува нов многу посилен земјотрес- Еве кој период е критичен!

Го предвиде замјотресот во Турција, сега повторно ПРЕДУПРЕДУВА: На светот му се заканува нов многу посилен земјотрес- Еве кој период е критичен!

Во самото видео, сеизмологот тврди дека јачината на наводниот претстоен земјотрес „може да биде над 8 степени според Рихтеровата скала“.

Текстот продолжува после рекламата.

Холандскиот сеизмолог Френк Хогербетс изјави дека светот би можел да биде погоден од нов силен земјотрес во наредните денови.

Хогербетс стекна меѓународна слава откако ги предвиде разорните земјотреси во Турција и Сирија минатиот месец.

Првата недела од март ќе биде „исклучително критична“, вели Френк Хогербетс. Тој прави прогнози врз основа на движењата на небесните тела. Во понеделникот тој објави видео на YouTube во кое предупредува дека „првата недела од март ќе биде исклучително критична“.

„Конвергенцијата на критичната планетарна геометрија околу 2-ри и 5-ти март може да резултира со голема до многу голема сеизмичка активност, можеби дури и земјотрес со мегапритисок околу 3-ти и 4-ти март и/или 6-ти и 7-ми март“, се вели во описот на клипот.

Во самото видео, сеизмологот тврди дека јачината на наводниот претстоен земјотрес „може да биде над 8 степени според Рихтеровата скала“.

Погодената област би можела да се протега на илјадници километри, од полуостровот Камчатка и Курилските острови на рускиот далечен исток, па сè до Филипините и Индонезија, рече Хогербец.

„Не претерувам. Не се обидувам да создавам страв. Ова е предупредување“, инсистира научникот, кој работи во Геометриското истражување на Сончевиот систем (SSGEOS).

Шефот на огранокот на Камчатка за геофизички истражувања на Руската академија на науките, Данило Чебров, ги доведе во прашање предвидувањата на Хугербетс и го опиша како „аматер“.

Врската помеѓу движењето на планетите во Сончевиот систем и сеизмичката активност на Земјата „е прилично слаба и проблематично е да се користи како главна прогностичка алатка“, објасни Чебров.

На 3 февруари, Хогербетс објави твит на кој пишуваше: „Порано или подоцна ќе се случи земјотрес со јачина од 7,5 степени во овој регион (Јужна централна Турција, Јордан, Сирија, Либан). Три дена подоцна, земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтер ги погоди Турција и Сирија. Катастрофата предизвика смрт на повеќе од 50.000 луѓе, а силните последователни потреси продолжуваат во регионот до денес.

Холандскиот сеизмолог Хогербетс со години даваше предвидувања кои не се остварија.

Коментирајќи ја неговата а работа претходно овој месец, Сузан Хаф од Геолошкиот институт на САД инсистираше на тоа дека ниту еден научник „никогаш не предвидел голем земјотрес“.

Сузан Хоф изјави дека директната прогноза за земјотресите во Турција и Сирија е само случајна.

„Тоа е запрен часовник кој е во точен два пати на ден“, рече таа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *