УЖАС во угостителски објект во Македонија: Двајца браќа прободеле маж со нож и со пиштол го мавале по глава

Сите детали во продолжение после рекламата.

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против двајца браќа од Батинци за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело „насилство“.

Како што информираат од Јавното обвинителство, двајцата осомничени, на возраст од 40 и 44 години, на 2 март во кафе бар во селото Батинци, извршиле грубо насилство и телесно повредиле едно лице.

-Додека оштетениот седел во објектот со уште други две лица, осомничените влегле и веднаш се упатиле кон него. Едниот со нож, а другиот со пиштол во раката, започнале да го пцујат и да му се закануваат на оштетениот.

Тој почнал да бега, но двајцата осомничени го стигнале во близина на угостителскиот објект, му нанеле убодна рана со нож и повеќепати го удриле со пиштолот во пределот на главата.

Кај сведоците на настанот со тоа предизвикале чувство на несигурност, загрозување и страв, се наведува во соопштението од Обвинителството.

Јавниот обвинител оценувајќи дека постои опасност осомничените да се дадат во бегство или да го повторат делото, до судијата на претходна постапка достави предлог за определување мерка притвор.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *