Сопругот и бил мpтов, а таа преку неговиот профил пишувала статуси на Фејсбук и самата ги “лајкувала”, роднините Ш0KИPAHИ!

Сопругот и бил мpтов, а таа преку неговиот профил пишувала статуси на Фејсбук и самата ги “лајкувала”, роднините Ш0KИPAHИ!

Таа се здобила со фрактура на черепот, скршеница на двете раце и нозе, како и пршлени и карлица. Се надевам дека ќе преживее – изјави д-р Тони Колак за Јутарњи лист.

55-годишна жена која до cмрт го пpeтепа својот сопруг Н.Ѓ (57) во стан во Гавазјева во Дубрава во Загреб, а тоа се случило во периодот меѓу 3 и 5 март, се опоравува од последиците од обидот за самоy6иство, поточно паѓајќи од прозор од височина од 4,97 метри.

Состојбата на пациентот е стабилна. Таа се здобила со фрактура на черепот, скршеница на двете раце и нозе, како и пршлени и карлица. Се надевам дека ќе преживее – изјави за Јутарњи лист, Тони Колак, раководител на хируршката клиника КБ Дубрава.

Здравствените проблеми на 55-годишната жена започнале пред неколку години по голема операција на мозокот кога и бил отстранет дел од хипокампусот, одговорен за формирање на меморијата и контрола на гневот.

Ова закрепнување беше долго и бавно и имаше силно влијание врз квалитетот на животот и атмосферата во брачната заедница. Полициската истрага во станот во кој се случило бруталното злостopство и каде осомничената минувала часови покрај телото на нејзиниот сопруг на креветот, покажала дека Н.Ѓ. y6иен со повеќе удари со дрвен предмет во пределот на главата.

Страшниот настан во собата полна со кpв стана познат откако неговото семејство се посомневало во веродостојноста на комуникацијата, па се обратиле во полиција за помош.

Имено, објавените статуси на Фејсбук од сабота попладне на профилите на Н.Ѓ. и неговата сопруга, со која помина седум години во навидум среќен брак полн со разбирање, никако не откриваат каков ужac всушност се крие зад тие најави.

Во периодот од 16:24 до 16:55 часот во саботата, на профилот на Н.Ѓ. биле објавени неколку работи кои неговата партнерка веднаш ги лајкнала со знак на срценце.

Таа, пак, судејќи по профилот на истата социјална мрежа, била будна цела ноќ од четврток до петок до зори, а нејзината последна јавно достапна активност на Фејсбук била промената на фотографијата на профилот во роза од саботата вечерта кога мажот бил веќе со часови мpтов.

Комуникацијата во име на y6иениот сопруг, од неговиот мобилен телефон и профилот на Фејсбук, како што е откриено откако полицијата со помош на пожарникари ја опколила вратата од станот, осомничената ја извршила во состојба на психичка расеаност.

И додека се чекаат резултатите од обдукцијата на мртвото тело од Институтот за судска медицина и криминалистика во Загреб, за да се открие приближно точното време на cмpтта, неизвесно е опоравувањето на осомничената жена во болницата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *