OГРОМНА ТАГА – Почина познатиот актер

OГРОМНА ТАГА – Почина познатиот актер

Српскиот актер Танасие Узуновиќ почина на 81-годишна возраст на Клиниката за итна медицина ВМА, објави „Блиц“.

Узуновиќ неколку дена лежел на ВМА.

Танасие Узуновиќ е роден на 25 септември 1942 година во Ниш. Театарска академија завршил во класата на професорката Љиљана Крстиќ. Освен во театарот, играше во над 50 филмови и ТВ-драми.

Најпознат е по улогата на Рајко Малешевиќ од телевизиската серија „Мојот братучед од селото“ (2008 – 2011).

Добитник е на Стериината награда и Октомвриската награда на градот Белград.

Узуновиќ трипати се женел и ја има ќерката Софија.

Танасије зад себе ја остави ќерката Софија, која на 50-годишна возраст ја доби со третата сопруга Мира. Инаку, Софија тргна по стапките на нејзиниот татко, а се занимава и со глума.

– Софија уште од детството пројавуваше интерес за разни работи и никогаш сериозно не размислував за тоа дека може да го избере актерството за животна покана – признава Танасије.

– Прекрасно пишуваше, се интересираше за литература, се стремеше кон автентични изрази во музиката. Во гимназија одеше во „Дадов“, за што многу се израдував затоа што мислев дека е подобро да го поминува времето во драмската рубрика отколку да се интересира за фолк и реални шоуа.

Еден пријател тогаш ми рече: „Ќе биде актерка“. Му одговорив дека не доаѓа предвид, а тој само пророчки рече: „Ќе видиш“. И излезе дека бил во право. Кога беше одбиена на приемниот испит на Факултетот за драмски уметности, јас и реков дека мора да промени некои работи ако сака да се занимава со глума и тоа го сака по секоја цена.

Подоцна влегла во Академијата за уметности во класата на Драгана Варагиќ. Првата година ѝ го свртев вниманието на тоа дека нема заштита во оваа професија, дека мора да ја покаже својата вредност и да си го најде патот – изјави претходно Узуновиќ за „Глорија“.

Колегите и пријателите се простуваат од Узуновиќ на социјалните мрежи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *