Двајца српски тинејџери y6иени – Едниот е роднина на познат пејач

Двајца српски тинејџери y6иени – Едниот е роднина на познат пејач

Двајца српски тинејџери се y6иени во понеделникот во Копенхаген кога од непознати причини биле нападнати од група млади мажи. Телеграф дознава дека Петар Стешевиќ (17) бил прободен со нож во срцето, додека на неговиот пријател Н.Ш. (18) му бил расечен гркланот.

Петар бил блиску до куќата кога се случил нападот. За нападот врз младите момчиња е осомничен 17-годишен Пакистанец, кој наводно пред судот изјавил дека се работи за самоодбрана.

Според српските медиуми во нападот е повреден млад човек, но неговиот живот е надвор од животна опасност.

Таткото на y6иениот 17-годишен Ненад Стешевиќ за Телеграф изјави дека неговиот син секогаш бил ведар и насмеан и дека никогаш немал никакви проблеми.

„Изгаснат еден млад живот, еден цвет, една љубов која повеќе не постои, која никој повеќе нема да ја добие. Петар знаеше само да шири љубов, секогаш беше насмеан и среќен, никогаш никаде не одеше без да каже „Те сакам“, рече таткото на Петар.

Таткото вели дека се работи за момчиња кои никогаш не направиле проблеми. Петар се занимаваше со спорт, ние сме патријархално семејство, така ги воспитав моите деца.

Роден сум во Котор, во Данска дојдов пред 25 години“, вели ожалостениот татко за Телеграф, додавајќи дека неговиот син и неговиот убиен пријател биле пријатели уште од градинка.

Петар е роднина на пејачот Бојан Рајовиќ, кој сега за Курир проговори за трагедијата.

-Почитувани новинари, точно е дека Петар е член на моето семејство. Мојата сопруга е негова тетка. Како што можевте да видите во странските медиуми, а потоа и во нашите медиуми, тој трагично почина во понеделникот.

Лудо е да се зборува за тоа колку е тешко ова за нашите семејства… Верувам во вашето разбирање дека нема да навлегувам подетално за тоа во оваа прилика, особено што таткото на Петар веќе зборуваше, што секако е посоодветно.

Ве поздравувам и уште еднаш ви благодарам за разбирањето. Ви благодарам на сите што испраќате пораки за поддршка и разбирање до семејството Стешевиќ и мојата Драгана. Се покажа добро за нив – напиша Бобан во соопштението.

Петар ќе биде погребан на 15 март на Српските православни гробишта во Копенхаген.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *