Се појави сведок за аферата МИТО ВО ГРАНД – Оваа клучна реченица Снежана му ја кажала на Душан: “СЛУШНАВ СЕ“

Се појави сведок за аферата МИТО ВО ГРАНД – Оваа клучна реченица Снежана му ја кажала на Душан: “СЛУШНАВ СЕ“

Натпреварувачот на „Ѕвезда Гранда“ од Подгорица, Душан Вукадиновиќ не се пласираше во следната фаза од шоу програмата, а неговата мајка Ната Вукадиновиќ упати низа обвинувања на сметка на пејачката Снежана Ѓуришиќ, која набрзо потоа најави тужба.

На оваа тема пред неколку дена зборуваше и самата Снежана.

– Дојдов овде бидејќи се започна овде. Она што ќе го кажам за почеток е дека секој зборува за себе. Неприфатливо е некој да ви се обраќа на овој начин.

Душан Видаковиќ е кандидат кој ги исполнил сите предуслови да и се приклучи на Звезде Гранда. Понатамошните предиспозиции му дадоа можност да избере ментор. Со оглед на тоа дека е народен, ја сакаше Цеца Ражнатовиќ, но таа го одби, а тој ме избра мене.

Тој е многу талентиран, помина два круга, но кога дојде третото, не дојде подготвен. Тогаш му реков вака „ќе ги добиеш матриците од песните што си ги одбрал сам и те молам спреми се, утре се натпреваруваш“.

Следниот ден на проба не го направи тоа, го прашав која е причината. И рече „па, ми пратија ваква матрица“. Му реков дека не смее да го каже тоа, бидејќи не е така. Со други зборови, тој се обиде да саботира. Затоа има проби, за пејачот да каже дека не се слушам додека пеам – изјавила Снежана за Курир, а потоа продолжила.

– Кога излегов од собата, поминав покрај неговата придружба. Стоеја две жени, една од нив беше неговата мајка. Се свртев кон мајка му и ја замолив да влијае врз него, а таа ми рече дека можам слободно да му викам.

До неа стоеше нејзината снаа, која ми кажа дека Душан е навикнат да ги прави работите на свој начин. Тоа е целата моја комуникација со тие две дами. Отидов да се спремам.

Тој доби доволен број гласови за да се пласира во вториот круг. Само Саша Поповиќ одлучува дали кандидат ќе оди во бараж – заклучи тогаш Снежана за „Курир“.

Еден од натпреварувачите на овогодинешната сезона за Ѕвездите на Гранд, Рајо Симоновиќ, тврди дека бил сведок на наводната афера со поткуп во „Ѕвездите на Гранда“.

Имено, тој одговорно тврди дека менторот Снежана Ѓуришиќ не барала пари од кандидатот Душан Вукадиновиќ за да помине во следниот круг од натпреварувањето.

– Не е ниту место ниту време да ме прашате тоа со оглед на тоа што имаме ист ментор и дека сме од ист град. Го познавав момчето неколку часа пред тоа, бевме заедно на проба и во студио, и на снимање цел ден.

Бев присутен цело време. Не би коментирал ништо бидејќи не е мое да зборувам за тоа, знам што се случи и како беше.

Едно е сигурно, и можам и сакам да кажам дека што се однесува до мене лично, немав проблеми со таа жена. Од првиот момент кога ми стана ментор, дури и со кој било од жирито, Саша Поповиќ, секогаш беа коректни со мене… – вели Рајо и додава:

-Што се однесува до мене лично, не се споменуваа пари. Мислам дека за овие 20 години ќе излезеше да се јави ако се случеше тоа.

Тоа не е вистина, јас бев таму. Не бев присутен цело време, поминав во два наврати и не слушнав такво нешто.

Сигурен сум дека Снежана го кажа истото што го кажа на пробата, што е силен збор и мисла, од која се извадени од контекст. На сите на проба, тројцата ни рече: Луѓе мои, сконцентрирајте се, слушајте што ви велам, како треба да се пее. Не пеј така, бавно… или што ми рече: Вие Црногорците ми сте симпатични, имате вродено лежерно пеење, зборувате и лежерно и така тивко и убаво пеете.

Немојте да бидете мрзливи при легнување. Мораш да пееш како што ти кажувам, ако мислиш дека ќе поминеш затоа што нема да се зезам со тебе“ Тоа е многу клучна мисла и реченица:

„Не дојдов овде да губам време за џабе и да работам со тебе“ – не „за џабе“ што се однесува до парите, во смисла дека не губам време затоа што имаат милион обврски – изјави Рахо за „Mondo.me“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *