(ВИДЕО) Авион среде силно невреме во Англија, пилотот во борба да го спушти на пистата

(ВИДЕО) Авион среде силно невреме во Англија, пилотот во борба да го спушти на пистата

Силен ветер од 80 километри на час удрил во патнички авион рано изутрината додека леталото се обидувало да слета во Бирмингем, Англија.

Обилниот дожд значително ја намалил видливоста.

На видеото се гледа како авионот се лула во воздух додека се приближува до пистата.

„Следуваше вистинска војна кога авионот се приближуваше до пистата бидејќи ветерот силно го туркаше авионот назад во воздух“, раскажуваат очевидци.

Но, пилотот успеал безбедно да продолжи по пистата.

Британците, како што јавуваат локални медиуми, се подготвуваат за уште една студена „арктичка експлозија“ бидејќи снег, мраз и силни ветрови денеска погодија делови од нацијата.

Жолто предупредување за ветер го покрива Бирмингем и други места низ Мидлендс и јужна Англија.

Веројатни се прекини на електричната енергија и доцнење на летовите, поради ветрови до 65 милји на час во крајбрежните области и во ридовите.

Жолти предупредувања за снег и мраз има и низ цела Шкотска, соопшти Метеоролошката канцеларија.

Неделата беше влажен ден за многумина, бидејќи температурите паднаа на минус 8,4 Целзиусови степени во Балтасунд, Шетланд, Шкотска, иако на друго место во Нортолт, западен Лондон, имаше максимални 14,6 степени Целзиусови.

Метеоролошката канцеларија соопшти: „Студениот воздух што се движи кон југ низ ОК ќе донесе чести врнежи од снег во северна, западна и источна Шкотска, како и делови од Северна Ирска, како и дожд, лапавица и снег.

„Помеѓу дождовите, делумно стопениот снег веројатно ќе замрзне на нетретираните површини што ќе доведе до ледени дамки“, велат надлежните.

Видеото погледнете го ОВДЕ(клик ТУКА)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *