Момче се удавило од кучешки синџир, му се замотал околу вратот за време на игра

Момче се удавило од кучешки синџир, му се замотал околу вратот за време на игра

Петгодишно момче почина синоќа во Варпалот, Унгарија, откако околу вратот му се замотал синџирот од кучето додека си играло со своите браќа.

Трагедиjaта се случила синоќа околу 17.30 часот, а членовите на Центарот за социјална работа веднаш ги однеле другите две деца.

Вработените во итната помош долго време се бореле за животот на малото момче, но веќе не можеле да го спасат, пренесува 24.hu.

Полицијата Веспрем ги истражува околностите за смpтта на момчето во рамките на kpивична постапка поради сомнение за несовесно загpoзување.

Според „Делта њуз“, петгодишното момче си играло со своите браќа и сестри во собата кога синџирот од кучиња се замотал околу неговиот врат.

Неговите браќа веднаш ѝ кажале на жената што ги чувала кога виделе дека на малото дете не му е добро, па таа веднаш повикала брза помош.

Но, било предоцна. Според информациите од телеграфската канцеларија, детето се удавило поради синџирот замотан околу вратот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *