Небото доби голема ЅВЕЗДА – ПОЧИНА славниот актер од СЕРИЈАТА која цела МАКЕДОНИЈА ја гледаше!

Небото доби голема ЅВЕЗДА – ПОЧИНА славниот актер од СЕРИЈАТА која цела МАКЕДОНИЈА ја гледаше!

На 98-годишна возраст почина мексиканскиот актер Игнацио Лопез Тарсо.

Игнацио беше ветеран на златната доба на мексиканската кинематографија, а на локалните гледачи им е најпознат од теленовелата „Есмералда“ во која го играше саканиот Мелесио.

Актерката Летиција Калдерон, која ја глумеше Есмералда, се прости од него на својот Инстаграм профил.

“Небесата добија голема ѕвезда. Изгубивме одличен актер, човек, партнер, татко, дедо, пријател. Секогаш ќе се сеќавам како разговаравме и се смеевме со часови.

Мојот Мелесио. Многу ќе ми недостига”, напиша Летиција.

Игнацио беше активен во театарот и филмот до крајот на својот живот.

Во седумдецениската кариера оствари многубројни улоги, извесен период беше и член на Конгресот, а се збогуваше и од мексиканската министерка за култура Алехандра Фраусто, која истакна дека оставил неизбришлива трага на неговата земја.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *