Правнуката на БАБА ВАНЃА за прв пат открива дали ДАРБАТА на ПРОРОЧИЦАТА е наследена во фамилијата!

Правнуката на БАБА ВАНЃА за прв пат открива дали ДАРБАТА на ПРОРОЧИЦАТА е наследена во фамилијата!

„Никогаш не сум ја сакала дарбата на прабаба ми Ванѓа. Никогаш не сум ја имала. Тие способности не се пренесуваат по семејство или крв, туку овие работи се од Бога.

Освен тоа, животот на баба ми воопшто не бил лесен. Да бидете поврзани со болките и страдањата на толку многу луѓе и тие да се секој ден пред вашата куќа.

Тоа е живот посветен на луѓето. Затоа што ретко кој доаѓал кај баба Ванѓа за добро,” oва го споделува правнуката на пророчицата – Кристина Граховска – во своето прво интервју за бугарските медиуми, пишува novini.bg.

Девојчето е внука на единствената ќерка на Ванѓа – Венета Гушерова.

„И баба ми Венета е многу интересна жена, но и таа не сака да зборува бидејќи многу измислува за Ванѓа. Постојано доаѓа кај нас овде во Благоевград да се види со моето дете Алис, кое веќе има две години.

Постојано сме заедно и постојано си раскажуваме. Целото наше семејство е многу религиозно, побожно. Тоа што се пишува за Ванѓа е многу малку точно. Неверниците постојано пишуваат и затоа решивме да не зборуваме во јавноста“, вели Кристина.

Младата жена е мајка на девојче – Алис, на кое и го дала името на својот 40-ти ден.

„Отсекогаш ги слушав зборовите на Ванѓа и на баба ми дека не треба да се бара многу, туку да се задоволува со малку, бидејќи ако бараме многу, тешко можеме да ја платиме цената за тоа“, вели Граховска.

Кристина од мала е вредна и пред да се породи имала салон за убавина. Таа денес студира маркетинг и планира да се пресели во Софија со новиот дечко.

„Откако ќе дипломирам, ќе размислуваме каде да живееме“, вели правнуката на пророчицата.

Кристина моментално е со нов маж, а пред извесно време се разведе од бившиот сопруг.

„Сега ја запознав љубовта и се надевам дека кога ќе порасне ќерка ми ќе го поврземе животот со него во брак“, вели убавицата.

Во 2018 година, наследничката на големата пророчица се омажи за нејзиниот поранешен сопруг.

Свеченоста се одржа во Благоевград. Двајцата млади потоа добија личен благослов од ќерката на Ванѓа – Венета. Кристина за својата венчавка од неа добила вреден подарок – златник, кој се пренесувал од рака на рака по женска линија, тврдат во Благоевград.

“Баба ми многу верува во брак. Таа верува во се што е поврзано со Бога, исто и јас. Еден ден, ако раскаже за Ванѓа, сигурно ќе видите каква прекрасна жена е”, вели Кристина за својата баба.

Венета ја посвои прорчицата и нејзиниот сопруг Димитар кога имала само 2 и пол години. Во едно од нејзините ретки интервјуа, таа сподели дека Ванѓа била како сите други мајки – се борела со неа, но и ја сакала и многу се грижела за неа.

“Дојдов во нејзиниот дом кога имав две и пол години. Кога станав наутро, појадокот ми беше готов, а облеката ми беше испеглана. Се гушкавме, ме сакаше, ме галеше”, се присети Венета на медиумите. Како мала не сфаќала каква е Ванѓа, но кога пораснала сфатила дека мноштвото луѓе случајно се собрале пред нивната куќа.

Венета признава дека еднаш се обидела да ја излаже Ванѓа, а пророчицата ја фатила.

„Потрошив пет лева, но и кажав дека ги изгубив. Ме фати како ги изгубив во слаткарница и дека ги измамив моите девојки, што беше факт. Едноставно не можеше да се скриеш било што од неа. Се плашев да не ја излажам нешто за да не ми вика после“, вели Венета.

Ќерката на пророчицата денеска продолжува скромно да живее во Петрич и да ужива во своето големо семејство. Нејзината ќерка Димитрина Митрева е позната по рачно изработените хартиени цветови, а токму со нив ја украси и свадбата на својата ќерка пред години.

Венета не сака да напише книга и да раскажува за животот со Ванѓа, бидејќи има многу шпекулации за сè околу неа, не само за нејзините пророштва. Таа, исто така, се прашува зошто името на Ванѓа се појавува во сеќавањата на луѓето за кои се знае дека никогаш, никогаш не биле блиски со неа. Такви имало и меѓу Петричани, но и од странство.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *