ВИДЕО: Се судрија два авиони на Wizz Air, снимен моментот на нecpeќата

ВИДЕО: Се судрија два авиони на Wizz Air, снимен моментот на нecpeќата

Два авиони на Wizz Air се судрија во вторник попладне на аеродромот „Ștefan cel Mare“ во Романија.

Авионот Ербас А320, кој требаше да полета за Дортмунд попладнето на 14 март 2023 година, беше оштетен на аеродромот „Ștefan cel Mare“.

Инцидентот се случил додека еден од двата ербаса вршел копнени маневри на пистата на аеродромот и удрил во друг авион.

Вториот авион на унгарскиот превозник кој учествуваше во инцидентот и требаше да лета за Бергамо, бил паркиран на платформата на аеродромот и во него немало патници.

Видео погледнете го ОВДЕ(клик ТУКА)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *